Medical News Hungary

Október 29. a STROKE Világnapja

strokeA stroke, melynek világszerte 15 millió ember esik áldozatul évente, s melynek következtében minden hatodik percben meghal egy ember, igenis legyőzhető!

Ha ismerjük a betegséggel kapcsolatos tényeket, tüneteket, mi magunk is életeket menthetünk. Erre buzdít minket a minden év októberében megrendezésre kerülő Stroke Világnap is, melynek keretén belül a betegség megelőzésére, a megelőzés fontosságára és a stroke-kal kapcsolatos tényekre, adatokra hívják fel a figyelmet világszerte.

A stroke a fejlett országokban a szívbetegségek és rosszindulatú daganatok után a harmadik leggyakoribb halálok. A betegség nem válogat, időseket és fiatalokat egyaránt elér, ezért különösen fontos tisztában lennünk a betegséggel és kockázati tényezőivel.

Magyarországon évente 42 ezer ember kap stroke-ot, ami után minden harmadik beteg azonnal, minden hatodik pedig egy hónapon belül meghal. A túlélő betegek többsége tartós ápolásra szorul, ami a beteg maradandó egészségkárosodásán túl a család és a nemzetgazdaság számára is jelentős terhet jelent. A szélütésen átesett betegek éves kezelési és ápolási költsége elérheti a 40 milliárd forintot.

Tegyél a stroke ellen!

1. Légy tisztában a kockázati tényezőkkel!

A stroke kockázatát számos tényező növeli: szív- és érrendszeri betegségek, testsúlyfelesleg, zsíranyagcsere-zavar, cukorbetegség, dohányzás, fizikailag kevésbé aktív élet. Legnagyobb veszélyben azok vannak, akiknél többféle kockázati tényező együttesen áll fenn.

A szív- és érrendszeri betegségek nagymértékben fokozzák a stroke kockázatát, melyek közül a pitvarfibrilláció ebből a szempontból az egyik legveszélyesebb, és egyben a leggyakoribb szívritmuszavar is. Ez a betegség a magyar lakosság több mint 1%-át, azaz több mint 100 000 diagnosztizált beteget érint, a nem diagnosztizált betegekkel együtt ez a szám pedig elérheti a 200 000 főt is.

stroke

2. Csökkentsd az alkoholfogyasztást!

3. Hagyj fel a dohányzással!

4. Légy aktív és étkezz egészségesen!

A befolyásolható kockázati tényezők korai felismerése és megfelelő kezelése nagymértékben csökkenti a stroke kialakulásának valószínűségét.

Ilyenek a rendszeres testmozgás, a gyümölcsben és zöldségben gazdag étkezés, a megfelelő testsúly elérése, a stressz-szituációk kerülése, a koleszterin- és a vérzsírszintek normalizálása, a sófogyasztás minimalizálása.

A magas vérnyomás megfelelő kezelése az egyik legfontosabb kockázatcsökkentési lehetőség. Pitvarfibrilláció esetén pedig a folyamatos gyógyszeres véralvadásgátló kezelés segít hatékonyan a stroke megelőzésében.

5. Ismerd a stroke tüneteit, és ha kell, cselekedj azonnal!

Tünetek: az arc, vagy a végtagok zsibbadása, érzéketlensége; a száj hirtelen „félrehúzódása”; hirtelen kialakuló érthetetlenné váló beszéd; hirtelen kialakuló látászavar; hirtelen fellépő szédülés, járásbizonytalanság, eszméletvesztés; minden előzmény nélkül jelentkező erős fejfájás; zavartság, memóriazavar, az érzékelés, illetve a térbeli tájékozódás zavara.

Szélütés gyanúja esetén, akár a fent említettek közül már egyetlen tünet észlelésekor is azonnal mentőt kell hívni!

Te is lehetsz áldozat, ne késlekedj, ments meg egy életet ma!

Megosztás

Alvás világkonferencia 2013. – Horkolásmentes éjszakák

Következő »

Országos Boldogság Teszt

Interjúk

  • Újabb lépés az Alzheimer-kór kezeléséhez

    7 év ago

    Az emberi agyban ugyanazok a sejtek, mechanizmusok végzik a térbeli navigációt, mint amelyekkel a gondolataink között barangolunk – mondta Buzsáki György, a New York-i Egyetem Brain-prize-díjas professzora ...

    Bővebben
  • Program a magyar társadalomért

    7 év ago

    NÉPEGÉSZSÉGÜGYI PREVENCIÓ MAGYARORSZÁGON Több mint 1000 helyszín, több mint ötmillió vizsgálat, közel 400 000 látogató, ez az elmúlt nyolc év statisztikája. 2017-ben is folytatódik Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramja ...

    Bővebben
  • További cikkek

    Keresés

    (Program)Ajánló

    További cikkek

    Keresés