Medical News Hungary

  • Megtekintések: 1770

Természetgyógyászat

A természetgyógyászat az egyetemes orvoslás része, mely az egészség és betegség mai természettudományos megközelítéstől eltérő, empírikus eredetű szemléletén (paradigmáján) alapul.

Legfontosabb jellemzői közé tartoznak a természetesebbnek tartható terápiás eszközök, szelídebb hatású módszerek alkalmazása, az aktív, tudatos egészséges életre nevelés, a lelki és környezeti tényezők testi problémákkal való együttes kezelése az ún. holisztika keretében.

A természetgyógyászat Magyarországon legálisan gyakorolható. Ugyanakkor a vizsgázott orvosok és természetgyógyászok felé a legfontosabb törvényi előírás, hogy tevékenységüket, főként csak komplementer orvoslásként, tehát az ismert orvosi módszerek kiegészítéseként alkalmazhatják az egészségügy keretein belül.

Kuruzslónak az számít, ha a „természetgyógyász” ÁNTSZ engedéllyel nem rendelkezik, vagy az engedélyétől eltérő területet gyakorol, vagy képzettsége ellenére nem tartja be a szakmai irányelveket, kompetenciahatárokat.

A szakszerűen alkalmazott, biztonságos természetgyógyászat azonban a civilizált országok lakosságának elengedhetetlen igényévé vált, eredményessége pedig egyre több ponton bizonyított.

természetgyógyászat_1

Szellemisége, története

A természetgyógyászat egészségről, betegségről, és gyógyulásról alkotott megfontolásai az ókori Kínából, Indiából, Tibetből, az ókori görög és római kultúrákból, a világ számtalan sarkának népgyógyászati ismereteiből származnak.

Ezen ismeretek a jelen kor orvostudományi kutatási eredményeivel újraértékelésre kerülnek és belőlük a felkészült orvosok minden olyan eredményt kiegészítő medicinaként hasznosítanak, amelyről legalább az ártalmatlanság bizonyított. A természetgyógyászat legfőbb paradigmái: az ókori mitikus, a népgyógyászati mágikus, a modern természettudományos és pszichoszomatikus valamint a jövő korszerű kibernetikus felfogása.

A természetgyógyászat megtanulásának hagyományos módja az iskolarendszerű oktatás mellett mester-tanítvány viszony továbbra is fontos helyet tölt be az oktatásában.

A természetgyógyászatban használatos paradigmák a mai orvos számára furcsán csenghetnek, hiszen energiákról, energiacsatornákról, emberi típusokról, reflexológiai összefüggésekről, gondolatok determináló hatásáról esik szó. Mégis e megfontolások szerinti gyógyászat helyén való akkor, ha gyógyító gondolkodás hierarchiájában nem kerül a biológiai (szokásos orvosi) megfontolások elé.

természetgyógyászat

Fajtái, módszerei

A természetgyógyászat hazánkban 22 fő módszer köré csoportosítható. A leghatékonyabb módszereit klasszikus gyógymódoknak nevezzük, melyet a hagyományos távolkeleti és a csak néhány száz éves ún. „újabbkori gyógymódok” egészítenek ki.

A természetgyógyászatban rutinszerűen alkalmaznak pszichológiai és fizioterápiás technikákat is, ezek azonban nem tartoznak a természetgyógyászat körébe, csupán mint társtudományokat használjuk.

A természetgyógyászatban natúr gyógyászati szerként regisztrált gyógyszereket, gyógyhatású anyagokat, gyógynövényeket, élelmiszerkiegészítőket, diétákat, célzottan válogatott élelmiszereket és gyógyvizeket alkalmazunk.

Klasszikus gyógymódok, távolkeleti medicina

A leghatékonyabb és legfontosabb gyógymódok, melyek ráadásul a legnagyobb múlttal is rendelkeznek. Az orvoslás ókori nagyjai, illetve a távol-kelet legrégibb írásokban említett mesterei is mind alkalmazták e módszereket. Ugyanakkor hatékonyságuk minden módszer között a leginkább bizonyított. Ezek mindegyikének alkalmazása feltétlenül szükséges mielőtt más szelídebb módszerhez fordulnánk.

A távolkeleti gyógymódok a taoizmus, a hinduizmus és a buddhizmus szellemi hátterére épülnek. Valamennyi ága jelenleg már iskolarendszerű oktatásban, főiskolákon, vagy orvosi egyetemen sajátítható el a távolkeleti országokban. Az ázsiai országok lakosságának 60-90%-át ezen módszerek segítségével látják el. A távolkeleti medicina az európai orvosláshoz hasonló szakmai területekre osztható (belgyógyászat, sebészet, nőgyógyászat, gyógyszertan stb).

Újabbkori gyógymódok

E módszerek szakszerű alkalmazása csupán néhány évtizedes, vagy évszázados múltra tekint vissza. Alkalmazásuk kisebb testterületre, hatásuk a holisztika jegyében szűkebb spektrumra érvényesül. Felfedezésük általában egy személyhez köthető, fejlődésük jól követhető és több módszer esetén a modern technika nélkül ezek a módszerek nem lennének gyakorolhatók.

(Forrás: informed.hu)

Megosztás

A fiatalokat sem kíméli a magas vérnyomás miatti feledékenység

Következő »

Alagút szindróma a rejtélyes fájdalom oka?

Interjúk

  • Újabb lépés az Alzheimer-kór kezeléséhez

    7 év ago

    Az emberi agyban ugyanazok a sejtek, mechanizmusok végzik a térbeli navigációt, mint amelyekkel a gondolataink között barangolunk – mondta Buzsáki György, a New York-i Egyetem Brain-prize-díjas professzora ...

    Bővebben
  • Program a magyar társadalomért

    7 év ago

    NÉPEGÉSZSÉGÜGYI PREVENCIÓ MAGYARORSZÁGON Több mint 1000 helyszín, több mint ötmillió vizsgálat, közel 400 000 látogató, ez az elmúlt nyolc év statisztikája. 2017-ben is folytatódik Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramja ...

    Bővebben
  • További cikkek

    Keresés

    (Program)Ajánló

    További cikkek

    Keresés