Medical News Hungary

Nemdohányzó világnap – Tízből kilenc dohányos tüdőrákosként végzi

dohanyzásA tüdőben megjelenő daganatos elváltozásokért csak igen kis százalékban tehető felelőssé a környezet. A sokszor végzetes kimenetelű kór kialakulásában a légszennyezettség mindössze tíz, a dohányzás azonban kilencven százalékban játszik szerepet.

Kettős támadás

Egy szál elszívott cigarettával nagy dózisú rákkeltő, illetve egyben a tüdő védekező mechanizmusát is megbénító méreganyagot juttatunk a szervezetünkbe – figyelmeztet a dohányzás veszélyeire dr. Dózsa Izabella tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa.

A légutakat apró csillók borítják, melyek feladata, hogy a tüdők egészségét veszélyeztető méreganyagokat, kórokozókat kiszűrjék. A dohányfüst azonban megbénítja a csillók mozgását, így azok képtelenek ellátni eredeti funkciójukat. A cigarettában található karcinogén méreganyag így ezután akadálytalanul jut el a tüdőkbe.

Ismerje fel a tüneteket!

A tüdőrák alattomos kór, lappangó tünetekkel jelentkezik, korai stádiumban nem okoz jelentős panaszokat.

Az alábbi tünetek észlelésekor javasolt orvoshoz fordulni:

– elhúzódó köhögés

– mellkasi fájdalom, mely főként mély lélegzetvétel alatt jelentkezik

– zihálás, nehézlégzés

– szokatlanul erős fáradtság

– véres köpettel járó köhögés

dohanyzásA kivizsgálás során röntgen, vagy egyéb képalkotó eljárást alkalmazva a kezelőorvos ellenőrzi a tüdő állapotát, majd köpetvizsgálatra, illetve az eredmények függvényében biopszia – szövetvizsgálat – elvégzésére is sor kerülhet.

Gyógyulási esélyek

A daganat típusától, illetve a betegség stádiumától függően eltérőek a betegség gyógyulási esélyei. Az elmúlt évtizedek során ezen a területen is rengeteget fejlődött az orvostudomány, a korszerű terápiák jelentősen javítják a túlélési arányt – számolt be a kedvező fejleményekről dr. Dózsa Izabella. Egyéntől függően, bizonyos esetekben – főként a korai stádiumban felismert betegeknél – a műtét önmagában megoldást jelenthet. A terápia emellett sugárkezeléssel és/vagy kemoterápiával egészülhet ki.

Ma ne gyújtson rá!

A dohányzás világszerte közel hatmillió ember életét követeli évente. Köztük, mintegy 600 ezren a passzív dohányzás szövődményei miatt veszítik életüket. 1988 óta minden évben május 31-e a Nemdohányzó világnap, melynek középpontjában idén a manipuláció felszámolása, a dohánytermékekre vonatkozó hirdetések, szponzoráció és promóció szabályozása áll.

A nemzetközi világnap fő célja természetesen az, hogy minél több ember szabaduljon meg káros szenvedélyétől. A dohányzás abbahagyását követő 10. évtől a korábban dohányzó személyeknél kialakuló tüdőrák kockázata egyenlő lesz azokkal, akik soha nem gyújtottak rá.

Megosztás

Vitaminok – nem csak nőknek!

Következő »

Milyen tünetek utalhatnak agydaganatra?

Interjúk

  • Újabb lépés az Alzheimer-kór kezeléséhez

    7 év ago

    Az emberi agyban ugyanazok a sejtek, mechanizmusok végzik a térbeli navigációt, mint amelyekkel a gondolataink között barangolunk – mondta Buzsáki György, a New York-i Egyetem Brain-prize-díjas professzora ...

    Bővebben
  • Program a magyar társadalomért

    7 év ago

    NÉPEGÉSZSÉGÜGYI PREVENCIÓ MAGYARORSZÁGON Több mint 1000 helyszín, több mint ötmillió vizsgálat, közel 400 000 látogató, ez az elmúlt nyolc év statisztikája. 2017-ben is folytatódik Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramja ...

    Bővebben
  • További cikkek

    Keresés

    (Program)Ajánló

    További cikkek

    Keresés