Medical News Hungary

Beszélgetés Dr. Pete Imre professzorral a petefészekrákról

petefeszekrákDr. Pete Imre, az orvostudomány kandidátusa, az Országos Onkológiai Intézet Nőgyógyászati osztályvezető főorvosa, számtalan szakcikk, kiadványírója, bel-és külföldi kongresszusok látogatója.

1975-ben Pécsett végeztem az orvosi egyetemet. 1985 óta dolgozom az Országos Onkológiai Intézetben, és 2010 óta vezetem a Nőgyógyászati osztályt-mondja bemutatkozásként a főorvos.

Milyen időközönként javasolja a nők rákszűrésen való részvételét?

A rákszűrésen való részvétel, mely jelen esetben méhnyakrákszűrést jelent, hazánkban évente javasolt. Azokban az országokban, ahol a rákszűrésen a lakosság nagy számmal vesz részt ez másként alakul. Erre nemzetközileg elfogadott ajánlások vannak, amik logikusan, a célnak megfelelőek és költséghatékonyak. Magyarországon az elérhető adatok alapján a nők 30%-a jelenik csak meg rendszeresen rákszűrésen, ezért az évenkénti megjelenést javasoljuk.

Mit tudunk a jó és rosszindulatú petefészek daganatokról? Megelőzésükről?

Gyakorlatilag mindent tudunk, annak kivételével, hogy mi okozza. És ez jelenti a legnagyobb problémát. Klasszikus módon, mint a cervix rákot pl. nem lehet szűrni. A betegség vagy véletlenszerűen kerül felismerésre más okok miatt végzett hasi képalkotó vizsgálatok kapcsán, vagy a beteg panaszainak hátterében keresünk hasi elváltozásokat, és fedezzük fel. Már általában 75%-ban előrehaladott stádiumban, ami azért probléma, mert ha lehetőségünk volna a betegséget korai stádiumban felfedezni, feltételezésünk szerint éppolyan hatékonyan lehetne gyógyítani, mint a méhnyakrákot.

petefészek

A betegség 5%-ban öröklött, génhibák okozzák. A fokozott ellenőrzés segíthet a betegség korai felismerésében. Ilyen esetekben hüvelyi UH vizsgálatok végzése és tumor marker vizsgálatok végzése javasolható. A betegséget tudatosan megelőzni nem lehet, de azt tudjuk, hogy a fogamzásgátlót hosszabb időn keresztül használó vagy terhességet, szülést gyakrabban vállaló nők esetében a betegség előfordulása alacsonyabb.

A női meddőséget milyen esetben előzi meg a petefészek megbetegedése, gyulladása?

A női meddőségnek számtalan oka lehet. Ezek között szerepelhet korábban lezajlott kismedencei gyulladás, mely a petevezetők károsítása/elzáródása miatt okoz meddőséget. Sok esetben pedig a petefészkek rendellenes állapota PCO, endometriosis vezethet a meddőség kialakulásához.

Melyek a petefészekrák tünetei?

A petefészekráknak nincsenek speciális tünetei. Haspuffadás, vérzési rendellenességek, gyakori teltség érzés, vagy a székelési szokásokban bekövetkezett változások ugyan utalhatnak rá, de ezek mögött a tünetek mögött nem mindig a petefészekrák bújik meg. Elsősorban a haskörfogat növekedés, vagy az alhasban a beteg által kitapintható képletek esetében gondolhatunk rá.

Milyen tapasztalatai vannak a petefészekrák kezelése terén? – Milyen kezelési lehetőségei vannak?

A petefészekrák kezelésének hazánkban mind a személyi, mind az eszközi feltételei adottak. Rendelkezünk mindazokkal az ismeretekkel, ami az ellátásukhoz kell. Az elsődleges ellátás sebészi, ahol a daganat maximális eltávolítására törekszünk. Ehhez speciálisan képzett nőgyógyász-onkológusok kellenek specializálódott centrumokban. A sebészi beavatkozás után minden esetben kemoterápiás kezelés a következő lépés.

petefészekrák

Standardkezelést alkalmazunk, ami megfelel a nemzetközi protokolloknak. Ma már a biológiai terápia is elérhető a betegek számára, ez azonban csak válogatott esetekben, egyedi kérések elbírálása után. Összességében azt lehet mondani, hogy az ovarium tumoros (petefészek daganatos) betegek Magyarországon megkapják az elvárható legmodernebb ellátást. Sajnos minden igyekezetünk ellenére a betegség gyakran kiújul, ami végül a tragikus végkifejlethez vezet.

A petefészek daganat a nyolcadik leggyakoribb daganat a nők körében. A halálozási arányokat tekintve pedig a hetedik leggyakoribb daganatos halálok a nőknél. Talán annyival kiegészíteném, hogy a recidiváló (visszaeső) petefészek rákban is vannak hatásos kezelések, és a biológiai terápia is törzskönyvezett a betegség első recidívája esetén.

Köszönöm az elgondolkodtató, őszinte beszélgetést.

Meggyőződésem, hogy Pete Imre professzor a maga területén mindent megtesz a petefészekrákos betegek, a hatásosabb petefészekrák kezelése érdekében.

Megosztás

Nyaralni indulsz? Ez legyen az úti patikában!

Következő »

Házi praktikák a lábgomba ellen!

Interjúk

  • Újabb lépés az Alzheimer-kór kezeléséhez

    7 év ago

    Az emberi agyban ugyanazok a sejtek, mechanizmusok végzik a térbeli navigációt, mint amelyekkel a gondolataink között barangolunk – mondta Buzsáki György, a New York-i Egyetem Brain-prize-díjas professzora ...

    Bővebben
  • Program a magyar társadalomért

    7 év ago

    NÉPEGÉSZSÉGÜGYI PREVENCIÓ MAGYARORSZÁGON Több mint 1000 helyszín, több mint ötmillió vizsgálat, közel 400 000 látogató, ez az elmúlt nyolc év statisztikája. 2017-ben is folytatódik Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramja ...

    Bővebben
  • További cikkek

    Keresés

    (Program)Ajánló

    További cikkek

    Keresés