Medical News Hungary

Szívhez szóló adatok

szíves adatok

A szív évezredek óta a szeretet, az erő és az élet jelképe. A fogantatásunk negyedik hetétől másodpercenként legalább egyet dobban, így látva el éltető vérrel az ereinket. A szív a vérellátásunk központi pályaudvara. Belőle indulnak és térnek vissza az erek…

Íme néhány érdekesség:

– Tudta, hogy egy felnőtt vérereinek hosszúsága meghaladja a 100 ezer kilométert?

– Az emberi szív percenként körülbelül 72-szer húzódik össze, és vért pumpál az érrendszerbe. Ez azt jelenti, hogy egy átlagos élet alatt 2,5 milliárdszor dobban a szív.

– Théophile Laennec francia háziorvos 1816-ban összetekert újságot használt, hogy meghallgassa egyik nőbetege szívét. Ezzel elkészítette a világ első sztetoszkópját.

– Az első, hosszú távra beültetett műszívet egy seattle-i fogorvos kapta 1982-ben.

– A 60 ütem/percnél gyorsabb zene, a stílusától függetlenül, megemeli a szív ritmusát és a vérnyomást is. Ezek szerint nem az számít, hogy a zene techno vagy klasszikus-e, a hangereje és sebessége határozza meg a szívre gyakorolt hatását.

– A világon évente 7,1 millió ember hal meg szívrohamban.

– Magyarországon a szívroham a leggyakoribb halálokok közé tartozik, évente több mint 10 000 halálesetet regisztrálnak.

– Ha heti 5-6 alkalommal egy maroknyi diót, mogyorót és egyéb magvakat fogyasztunk, jelentősen csökkenthetjük a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.

– A káliumhiány tünetei a szívritmuszavar, alacsony vérnyomás és szapora pulzus.

– Az állatok is lehetnek szívbetegek, a maguk jellegzetes tüneteivel. A macskák esetében például trombózisra lehet gyanakodni, ha a hátsó lábak lassabban mozognak, és az állat talpai hidegek.

– A Cardio-CT jelentősége felbecsülhetetlen a koszorúér betegség korai diagnosztikájában, többek között azért is, mert beavatkozás nélkül képes a szív és a koszorúerek állapotának felmérésére, mellyel előre jelezhető a szívinfarktus kialakulása.

Megosztás

Mit tehetünk a szívinfarktus kialakulása ellen?

Következő »

Megkezdődött a Business Travel Show!

Interjúk

  • Újabb lépés az Alzheimer-kór kezeléséhez

    7 év ago

    Az emberi agyban ugyanazok a sejtek, mechanizmusok végzik a térbeli navigációt, mint amelyekkel a gondolataink között barangolunk – mondta Buzsáki György, a New York-i Egyetem Brain-prize-díjas professzora ...

    Bővebben
  • Program a magyar társadalomért

    7 év ago

    NÉPEGÉSZSÉGÜGYI PREVENCIÓ MAGYARORSZÁGON Több mint 1000 helyszín, több mint ötmillió vizsgálat, közel 400 000 látogató, ez az elmúlt nyolc év statisztikája. 2017-ben is folytatódik Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramja ...

    Bővebben
  • További cikkek

    Keresés

    (Program)Ajánló

    További cikkek

    Keresés